image

Скільки коштує зарядити електромобіль?

18.03.2019Мрозакевич Роман

Електромобіль - найдешевший вид транспорту (після велосипеду). Принаймні так було декілька років тому, коли електрика була дешевшою, а більшість публічних зарядних станцій були безкоштовними. Та чи залишаються електромобілі найдешевшим видом транспорту ще й сьогодні - у цьому розбиралися спеціалісти компанії “Faraday”.

 

Для розрахунків нам потрібно розглянути наступні складові, які впливають на розрахунок вартості:

  1. Тип зарядки: звичайна чи швидкісна
  2. Де відбувається зарядка: вдома чи в публічних місцях
  3. Параметри електромобіля: витрати на 1 км пробігу та ємність акумулятора

 

А тепер про все по порядку:

 

Що таке кВт⋅год (кіловат-година) та як нею міряють розхід електрокарів?

 

Говорячи про автомобілі з ДВЗ, ми звикли вимірювати економічність автівки параметром “витрати літрів бензину на 100 км пробігу”. Ми знаємо скільки літрів вміщається у повному баці, а також ми знаємо скільки коштує 1 літр бензину.

 

З електромобілями - все те саме. Тільки замість “літрів” використовується інша одиниця виміру - кіловат-година (кВт⋅год або скорочено кВтг).

 

В електромобіль, як і в звичайний автомобіль, можна “залити” обмежений об’єм “пального”:

  • в BMW i3 - від 22 кВтг
  • в Nissan Leaf - від 24 кВтг
  • в Hyundai Ioniq - від 28 кВтг
  • в Tesla - від 60 кВтг

 

Витрати “пального” в електромобілях розраховуються так само як і в звичайний автомобілях: чим потужніший двигун і краща динамічність - тим більші витрати на 100 км шляху.

 

Ось таблиця із приблизними витратами найпопулярніших електромобілів, підготовлена сервісом Джоуль:

 

Розхід електромобілів

Маючи такі дані, ми можемо легко розрахувати, скільки коштуватимуть нам кожні 100 км шляху.

 

AC/DC, або чим відрізняється швидкісна зарядка від звичайної

На відміну від автомобілів з ДВЗ, які можуть залити повний бак бензину менш ніж за 5 хв, електромобілі заряджаються значно довше. Проте завдяки розвитку швидкісних зарядних станцій, час зарядки електромобіля може зрівнятися із часом заправки автомобіля з ДВЗ.

 

 

Швидкісна зарядка - це процес зарядки акумулятора електромобіля прямим струмом (DC) з допомогою швидкісної зарядної станції.

 

Швидкісні зарядні станції - це потужні та дорогі електроустановки, які дозволяють заряджати електромобіль великими потужностями, зменшуючи час зарядки до 10 разів.

 

Швидкісні зарядки переважно встановлюють на трасах між містами, або у великих містах. Найпоширеніший Nissan Leaf на таких зарядках може зарядитися на 80% всього за 20 хв.

 

Хоча заряджатися на швидкісних станціях зручніше, проте вартість кіловат-години там трохи “кусається”: на швидкісній зарядній станції 1 кВтг коштує приблизно 8 грн.

 

 

Звичайна зарядка - це процес зарядки акумулятора електромобіля змінним струмом (AC) від звичайної розетки або нешвидкісної зарядки.

 

Вартість зарядки на станціях 2-рівня (не швидкісних) - нижча ніж на швидкісних станціях, оскільки вартість самої зарядної станції нижча в 10-20 разів.

 

Проте процес зарядки займає значно більше часу та напряму залежить від бортового інвертора електромобіля (від 3,3 до 43 кВт).

 

Вартість зарядки на не швидкісній зарядці у платних мережах обходиться десь у 5 грн за 1 кВтг.

 

Вартість зарядки від власної розетки (зарядної станції) обходиться згідно вашого договору щодо електропостачання:  

 

  • для приватних домогосподарств (вдень) - 1,68 грн за 1 кВтг
  • для приватних домогосподарств (нічний тариф) - 0,84 грн за 1 кВтг
  • для юр.осіб (напр біля вашого офісу) - бл. 3 грн за 1 кВтг

 

Зверніть увагу! Якщо у вас є паркомісце у багаторівневому паркінгу, то компанія Faraday може вам погодити всю необхідну дозвільну документацію для підключення власної зарядної станції, щоб ви мали можливість заряджатися по тарифам для приватних домогосподарств.

 

То скільки коштує зарядити електромобіль?

 

Щоб було наглядніше, ми порахуємо вартість зарядки акумулятора від 0 до 100% для двох найпопулярніших електромобілів: Nissan Leaf та Tesla Model S.

 

Вартість зарядки електромобіля

Для порівняння, автомобіль з ДВЗ, станом на сьогодні, витрачає близько 240 грн на 100 км пробігу.

 

Тому, навіть якщо ви будете заряджатися лише на дорогих швидкісних зарядних станціях - вартість 100 км пробігу на електромобілі буде все-рівно меншою, ніж на автомобілі з ДВЗ.

 

Якщо ви будете заряджатися у мережі не швидкісних зарядних станцій, яких по україні вже є більше 1000, то вартість пробігу буде вдвічі дешевшою ніж на автомобілі з ДВЗ.

При цьому варто пам’ятати, що для того, щоб зарядитися на публічних зарядних станціях, вам потрібно мати власний зарядний кабель для електромобіля.


Зарядка від домашньої електромережі - залишається найвигіднішим способом зарядки для електромобілістів. Особливо, якщо у ви встановили багатозонний лічильник. Для того, щоб використовувати звичайні розетки по-максимуму - електромобілістам варто мати переносну зарядну станцію, яка дозволяє заряджатися від звичайних розеток до 2-х разів швидше.